Strategia firmy musi objąć prawa własności intelektualnej
Ochrony IP w fizycznym świecie nie można zrównać do tej w świecie wirtualnym. Właściciele IP muszą radzić sobie z bardziej złożonym środowiskiem internetowym i nowymi technologiami.
Miniony okres to czas szokujących zmian. Świat zwolnił i przyspieszył jednocześnie. Kontrasty zdominowały naszą rzeczywistość. Pandemia zmusiła wielu przedsiębiorców do ponownej kalkulacji opłacalności swojej działalności i podjęcia strategicznych decyzji o zamknięciu, przebranżowieniu czy szukaniu nowych rozwiązań. Możliwość zmian determinuje ekosystem, tj. m.in. pandemia, rozwój technologii, zmiany pokoleniowe i prawne, w tym podatkowe, a ostatnio – agresja Rosji na Ukrainie i jej skutki.
Pojawia się pytanie, jak w niezbędną do istnienia strategię szybkiego dostosowania się firm do zmian wpisują się prawa własności intelektualnej? Prawa te dotyczą dóbr niematerialnych, np. rozwiązań technologicznych, medycznych czy biotechnologicznych, informatycznych, wizualnych – a te kreują świat wokół nas.
Czas zmian
Na znaczeniu zyskują nowe technologie umożliwiające identyfikację np. poprzez linie papilarne, twarz, ruchy, głos. Zbieranie i segregowanie danych dotyczących np. naszych zachowań, nawyków zakupowych, zdrowia czy odwiedzanych najczęściej miejsc lub stron. Z jednej strony upraszczają nam one życie, tworząc wygodny system np. zakupów, przypomnień o ostatnim koszyku, zmierzenia parametrów naszego organizmu, ułatwiają odnajdywanie się w nieznanej przestrzeni dzięki mapom i lokalizacji. Z drugiej mogą jednak służyć do wykorzystywania tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta